Nowy blog

Lekcja 2 - Przegląd narzędzi

W zasadzie, do wyrobu biżuterii potrzebujemy tylko 2 prostych narzędzi (,które można znaleźć u taty / męża/ brata w garażu lub kupić w markecie)

SZCZYPCE UNIWERSALNE

Ząbkowana końcówka szczypiec służy do chwytania, przytrzymywania drutu oraz doginania i odginania oczek.

Środkowa część narzędzia (bez ząbków) jest gładka, płaska i służy to prostowania lub spłaszczania oczek i innych drobnych elementów

Obcinacza działa jak nożyczki – obcina drut


SZCZYPCE OKRĄGŁE (Z OKRĄGŁYMI NOSKAMI)

Niezbędne do zaginania oczek, sprężynek, kółek i innych kolistych elementów. Noski szczypiec są szersze u podstawy, a mniejsze na końcach, dzięki czemu można za pomocą 1 narzędzia wyginać różnej wielkości oczka.

Jeśli chcesz poważniej zająć się wyrobem biżuterii lub, po prostu, ułatwić sobie życie możesz dołączyć do swoich skromnych narzędzi jeszcze kilka innych


Można się zapatrzeć w drugie okrągłe szczypce większe lub mniejsze – zależnie od upodobań. Poza tym pamiętaj, że zginając grubszy drut, dokładnie tak samo i za pomocą tych samych szczypiec, otrzymasz optycznie większe oczko (ale z taką samą duża dziurką)

OBCINACZKI

Jak się można domyślić służy do obcinania drutu

SZCZYPCE PŁASKIE

Służą do prostowania drutów, haczyków, gwoździ (tak, zdarza się, że niektóre elementy są niefortunnie wygięte…) lub wygiętych przez siebie elementów. Można też zrobić nimi coś w rodzaju kanciastej spirali lub schodków (elementy ozdobne, dodatki) Tymi szczypcami można przytrzymywać wyginany element.

SZCZYPCE PŁASKIE ZAGIĘTE

Mogą służyć do przytrzymywania zaginanych elementów lub prostowania okrągłych części (np. kół)

PENSETA

Może być pomocna w segregowaniu malutkich koralików albo wyciąganiu z opakowania pełnego posrebrzanych (lub srebrnych) elementów kilka właśnie potrzebnych (unikaj łapania palcami elementów srebrnych i posrebrzanych bez potrzeby bo szybko czernieją, a czyszczenie jest pracochłonne i / lub zdziera posrebrzanie )

Mamy już wszystko, czego potrzebujemy do robienia pięknej biżuterii, w następnej lekcji wreszcie ćwiczenia praktyczne

Nie masz tego wszystkiego, o czym tu mówię – nie martw się;) Ogólnie mówiąc wystarczy kłębek drutu lub (dające się wyginać) szpilki krawieckie, 2 proste narzędzia, trochę koralików i wyobraźnia… No dobra jeszcze bigle się przydadzą bo trudno je samemu wyginać;p




Lekcja 1 Poznaj materiały

Od rozmaitych półproduktów do wyrobu biżuterii aż kręci się w głowie

W tej chwili znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba, skupmy się na najważniejszych rzeczach
klikając na foto zobaczysz zdjęcia poszczególnych rzeczy

BIGLE
są to po prostu haczyki do zaczepiania kolczyka na uchu, dostępne w rozmaitych kolorach i z rozmaitych materiałów (srebrne, stalowe, w kolorze starego złota, czarne, złote, kolorowe)


Bigle dzielimy na 3 rodzaje:
- otwarte - zwykłe popularne haczyki
- zamknięte - czyli zapinane (doginana jak agrafka)
- angielskie - zawiera ruchomą część, którą się zatrzaskuje foto
ZAPIĘCIE SZTYFT
Sztyft foto a raczej jego końcówkę umieszcza się w przekłutym uchu i zatyka od spodu zatyczką metalową lub gumową. Opis dość skomplikowany ale, każdy z nas to zna;)
KLIPS

Zapięcie sprężynujące przeznaczone dla osób nie mających przekłutych uszu. foto

SZPILKI, HACZYKI, DRUT
haczyki to proste kawałki drutu zakończone z 1 strony oczkiem. Szpilki (zwane też GWOŹDZIAMI) to proste sztywne druty zakończone łepkiem (nazwa mówi sama za siebie;) Łepek może być prosty jak od gwoździa lub ozdobny. Twórca biżuterii może używać tych samych szpilek, co krawcowa (uważaj tylko, aby były wykonane z giętkiego metalu)


Drut jest potrzebny do samodzielnego wykonywania elementów biżuterii (np, zapięć, bigli, haczyków) ozdób i plecionek. Dostępny w różnych kolorach i materiałach. Przed wyborem drutu należy zastanowić się do czego chcemy go użyć (do bigli i podstawowych elementów kolczyka wybieramy drut sztywniejszy i grubszy, a do oplatania cieniutki i giętki)
DRUT Z PAMIĘCIĄ, PAMIĘCIOWY

drut wygięty w sprężynę zawsze wraca do swojego kształtu idealnie nadaje się na bransoletki foto
LINKA JUBILERSKA

foto często stalowa, sztywna lepsza od drutu do formowania łuków, łezki i wieszania koralików foto , występuje w wielu kolorach

ZAPIĘCIA (do bransoletek, naszyjników, wisiorków)
Wiele różnych rodzajów z wielu materiałów
- haczykowate foto
- spiralne (można zrobić ręcznie)
- zakręcane (nadają się do koralików na sznurku lub żyłce) foto
- zapinane okrągłe (mechanizm ze sprężynką) foto
- z karabińczykiem (też ze sprężynką) foto
- zapinane (zaginane) foto

- zatrzaskiwane foto
- wsuwane foto

- ozdobne foto
- magnetyczne foto

PODSTAWA KOLCZYKA

Otwierane koło, na które nakłada się różne elementy po czym zamyka i zaciska lub ozdobny element, na którym zawiesza się koraliki na drucikach


KORALIKI I PRZEKŁADKI
Bez tych pierwszych trudno wyobrazić sobie biżuterię. Można kupić szklane, plastikowe, z tworzywa, drewniane i we wszystkich kolorach tęczy. Małe szklane koraliki często sprzedaje się w metrowych sznurach (ok 2 zł), a duże szklane "pastylki" cr5akle (popękana struktura) na sztuki. Jest też bogaty wybór kamieni półszlachetnych (kwarc dymny, agat, jaspis, tygrysie oko, awanturyn...) idealnie pasujących do elementów srebrnych, posrebrzanych i pozłacanych.
Przekładki to małe ozdobne elementy służące do ozdabiania i oddzielania koralików (przydatne przy szklanych koralikach zapobiegają przesuwaniu się i kruszeniu, pękaniu szkła).

za Przekładki mogą też służyć mniejsze koraliki Elementy muszą być nie za drogie ale też estetycznie wykończone (tandetny koralik możne zepsuć całą pracę) Poniżej widzisz tylko maleńki przykład różnorodności koralików…

… jednak jeśli, mimo wszystko, nie znajdziesz, tego, co Cię interesuje możesz zrobić koraliki, elementy kolczyków lub zawieszki osobiście wykorzystując modelinę, lub inną masę termoutrwaldzalną. Dobra modelina da się formować nie jest za twarda ani się nie kruszy na drobne okruszki.



ZACISKI, KOŃCÓWKI

Kuleczki zaciskowe służą do umieszczania koralików nieruchomo w pewnych odstępach od siebie foto , końcówki zaciskuje się często na końcach rzemienia lub sznurka, co nadaje całości estetyczny wygląd (nie będziemy przecież wiązać na supełki...)


ŁAŃCUSZKI

O wielu różnych splotach i wielkościach, są ładnym dodatkiem do kolczyków, bransoletek, mogą być stosowane też jako regulacja długości np. wisiorków, można także kupić same ogniwka i dodać je do swojej pracy lub zrobić z nich łańcuszek. Aby uzyskać efekt kiści koralików wiesza się je właśnie na łańcuszku


OZDOBY, DODATKI

Gotowe zawieszki, listki, rurki, łańcuszki i inne wisidełka mogą dodać naszym dziełom wiele uroku., ciekawie mogą się prezentować wyroby z cekinami lub naszywkami, taśmami, kokardkami guzikami…


Poznaliśmy już produkty, w następnej lekcji narzędzia, proste i łatwe w obsłudze


Kurs czas zacząć

Bez zbędnych wstępów otwieram bloga z darmowym kursem robienia biżuterii.
Nauczysz się robić oryginalną biżuterię w kilku prostych lekcjach,
dowiesz się o paru sprytnych sztuczkach, o których nie przeczytasz nigdzie indziej,
przeczytasz jak kupować materiały i narzędzia do wyrobu biżuterii - zarówno na własne potrzeby oraz na prezent lub na sprzedaż (z zyskiem)